První nedělí začala doba adventní

02.12.2018

Začala doba adventní, kdy se budeme připravovat a radostně očekávat narození našeho Pána, Ježíše Krista. Do kostela jsme donesli vyrobené adventní věnce, které byly požehnány a na největším, kostelním adventním věnci byla zažehnuta první svíce, symbolizující 1. neděli adventní.

Latinské slovo "adventus" znamená příchod. První začátky slavení adventu se datují do 4. století v jižní Galii a ve Španělsku. Začátkem nového liturgického roku se stal mezi 12. a 13. stoletím. Předtím začínal liturgický rok Vánocemi.

Věnec je od nepaměti symbolem vítězství a královské důstojnosti. I Bible mluví o věnci jako o projevu úcty, radosti a vítězství. Adventní věnec je symbolem adventní doby od 19. století. První svíce je tzv. svící proroků. Tato svíce je památkou na proroky, kteří předpověděli narození Ježíše Krista.

Krátké zamyšlení biskupa Martina Davida k adventu můžete shlédnout ZDE

(Lum)