Anthony de Mello - Bdělost

01.04.2020

Tato kniha indického jezuity je nabitá životními moudrostmi a metaforami. Dovedu si představit, že může vzbuzovat kontroverze, ale mně se hodně líbila. Spíš než psát o čem přesně kniha je, bych zde ocitoval pár pasáží, které myslím mohou vést k zamyšlení:

"Jaký je pravý význam slov "žít jako král, královna?" Nikoli mít fotky v novinách a spoustu peněz, ale nikoho se nebát, protože jste naprosto spokojeni s tím, že nejste nikdo. Úspěchy i neúspěchy jsou vám ukradené. Nic pro vás neznamenají." 

"Člověk se nemůže bát něčeho, co vůbec nezná. Nikdo se nebojí neznámého. Ve skutečnosti se bojíme ztráty toho známého."

"Na světě existuje pouze jediné zlo: strach a jediná dobrá věc: láska. Nevědomost způsobená strachem, to je zdroj zla. Člověk, který je skutečně bez násilí, je ten, který vůbec neví, co je to strach. Pouze když máte v sobě strach, tak se rozzlobíte." 

"Neurotik je člověk, který si dělá starosti kvůli něčemu, co se v minulosti nestalo. Není jako my, normální lidé, kteří si děláme starosti kvůli něčemu, co se nestane v budoucnosti" 

"Všechen svůj čas a energii investujeme do snahy změnit své partnery, své šéfy, své přátele, své nepřátele a kdoví koho ještě. Nemusíme nic měnit. Negativní pocity jsou ve vás. Neexistuje osoba ani událost, která by měla moc učinit vás nešťastnými." 

(Lum)