Kniha Richarda Rohra - Univerzální Kristus

02.08.2021

Na knihu Univerzální Kristus od Richarda Rohra nás upozornil Láďa Heryán na chlapském spolču v Kozlovicích, kde byl před 2 roky pozván. Tehdy byla ještě k dispozici jen v angličtině, teď už nějakou dobu existuje český překlad.

Richard Rohr je jeden z mých nejoblíbenějších autorů (stejně jako L. Heryán), a tak koupě této knihy byla sázka na jistotu. Teolog Zdeněk A. Eminger píše v recenzi na tuto knihu: "V síle sociálních sítí je nová kniha františkánského řeholníka a kněze Richarda Rohra Univerzální Kristus doporučována ani ne tak jako kniha roku, jako spíš kniha desetiletí či staletí. Zdá se mi, že pro lidi, které zasáhla přímo do srdce, je to kniha přicházejícího věku, formující čtení a vůbec první setkání s teologickým myšlením a jazykem, které dávají smysl." (celá recenze ZDE)

Než se snažit tyto superlativy přebít, raději bych zde ocitoval pár malých pasáží z této knihy:

"Ježíš nám přišel ukázat mnohem spíše to, jak být lidští než jak být duchovní, a tento proces je podle všeho teprve v raných fázích."

"A vy, kteří milujete Ježíše - snad i vášnivě a ochranitelsky -, uvědomte si, že Bůh, který má být hoden toho označení, musí přesahovat vyznání a denominace, čas a místo, národy a etnika a všechny genderové rozmary."

"Většina lidí, jak se zdá, potřebuje nějaký pojem pekla, aby si mohli udržet svou logiku odplaty, spravedlivého trestu a spravedlivého světa, jak ho sami chápou. Bůh peklo nepotřebuje, ale my podle všeho určitě ano."

Knihu doporučuji k přečtení.

(lum)