M. Barrow - Bouda, která krmí milion dětí

19.11.2018

Tato kniha vypráví neskutečný příběh obyčejného skotského (a že prý jsou Skoti lakomí) chlapce Magnuse MacFarlane-Barrowa. Magnusův život se promění po návštěvě Medžugorje. Když pak vypukne v Jugoslávii válka, má pocit, že lidem v Bosně musí nějak pomoci a zorganizuje charitativní sbírku na uprchlíky. Doveze ze Skotska osobně dodávku věcí a potravin a po cestě zpátky má pocit dobře vykonané práce. Jaké je však jeho překvapení, že na něj ve Skotsku čekají další sesbírané věci pro lidi trpící válkou. Dodávka nestačí, je třeba pořídit kamion...

Tímto začíná jeho cesta pomáhání potřebným. Po válce přesouvá své aktivity do Rumunska, kde pomáhá sirotkům HIV pozitivním žít důstojný život.

Pomoc hladovějícím dětem v Africe a start organizace Mary's Meals (Mariino jídlo) začíná v Malawi. V této nejchudší africké zemi se Magnus setkává s Edwardem, čtrnáctiletým chlapcem, nejstarším z 5 dětí, kterým právě umírá matka na AIDS a z nichž se měli brzy stát sirotci. Edward na otázku "V co v životě doufá", odpovídá: "Chtěl bych mít co jíst a taky bych chtěl chodit do školy."

Magnus shání prostředky, jak se dá. Principem Mary's Meals je dát dětem najíst tam, kde chodí do školy. Jedno školní jídlo denně může ty nejchudší děti udržet při životě a umožní jim dostat vzdělání, které jim pomůže uniknout bídě. V každé ze škol, kde se začalo podávat Mariino jídlo, stopla školní docházka a zlepšily se výsledky dětí.

Postupně se projekt rozšiřuje do Libérie, na Haiti, či do Indie. Aktuálně Magnusova organizace živí každý den přes 1,3 milionu dětí.

Bez jeho obrovské víry v pomoc Pána, jenž se stará, by jistě obyčejný venkovský chlapec takové ohromné dílo mohl těžko dosáhnout.

Magnus MacFarlane-Barrow - Bouda, která krmí milion dětí: Karmelitánské nakladatelství, 2017

(Lum)