Rozhovor s kostelníkem panem Velartem

04.11.2021

Slavná událost se stala 16. října 2021 v Katedrále Božského spasitele v Ostravě, když náš vážený pan kostelník Ladislav Velart obdržel "Ocenění za zásluhy v diecézi". Rozhodly jsme se mu tedy položit několik otázek, které nás zajímaly. Věříme, že se z jeho odpovědí dozvíte spoustu zajímavého i Vy...

Jak dlouho jste již v Chlebovicích kostelníkem? Pamatujete si, od kdy přesně?

Kostelníkem jsem od Velikonoc roku 1999.

Jak jste se ke kostelničení vůbec dostal?

Bývalý místecký děkan otec Maňák přišel k nám domů s panem Pavlasem a dal mi na stůl klíče a řekl: "Od zítřka děláte kostelníka."

Co všechno Vaše poslání obnáší? Rámcovou představu má asi každý, ale co vše přesně máte na starost?

Chodím do kostela asi o hodinu dřív. Jednou za týden natahuji zvony, připravím hostie a víno na mši svatou. Při odchodu schovám kalich a misku, zhasnu, zakóduju kostel, zamknu a odcházím domů.

Jak vlastně funguje vyzvánění zvonů v kostele? Je to vše přednastaveno, nebo chodíte pouštět zvony i osobně?

Zvony jsou nastaveny, fungují díky elektrickému proudu. Před pohřby chodím vyzvánět umíráček osobně. (Zvoní se třikrát po patnácti minutách).

Na kterého faráře nejraději vzpomínáte a proč?

Nejraději vzpomínám na Mons. Mošťka. Byl oblíbený mezi všemi kvůli své osobnosti. Mons. Moštěk byl kapacita: moudrý, hodný, dobře se staral o farnost...

V sobotu 16.10. jste se stal historicky prvním chlebovickým medailistou - obdržel ocenění od biskupa ostravsko-opavské diecéze. Co vše jste vlastně od něj dostal?

Dostal jsem růži, diplom a medaili Svaté Hedviky.

Byl jste také na přátelské recepci po obdržení ocenění. Mluvil jste s biskupem nebo máte nějaký zajímavý postřeh či zážitek z celého večera?

Bylo tam hodně lidí, atmosféra byla příjemná. Ptal jsem se otce biskupa Lobkowicze jestli si pamatuje, jak byl tady v Chlebovicích u Kříže. Tehdy přišel nahoru a my jsme mu začali tleskat. Otec biskup se usmál a řekl, že si to pamatuje.

Moc děkujeme za rozhovor a zejména za Vaši službu pro farnost! Jsme hrdí, že Vás máme. Upřímné Pán Bůh zaplať!


Jana Glombová, Veronika Poláchová