Skryté věci

21.09.2019

Kniha Richarda Rohra, amerického františkána, Skryté věci, je jedna z nejzajímavějších knih, co jsem četl. Richard Rohr má velký dar vnášet do známých pasáží Bible či úvah nad vztahem k Bohu zcela nové myšlenky. Nežli obšírně popisovat pocity po přečtení této knihy, raději budu citovat některé vysoce aktuální pasáže.

"Boží láska je stálá a neodvolatelná, na nás je, abychom byli této lásce otevřeni a nechali se jí proměnit. Naprosto ničím nemůžeme přimět Boha k tomu, aby nás miloval ještě víc, než nás miluje. Naprosto ničím nedocílíme, aby nás Bůh miloval méně." 

"Pro mnoho našich dětí cokoliv, i kdyby to bylo hloupé, je lepší, než to, co žádný smysl nemá. To, čemu dnes čelíme, je krize smyslu, která se velmi rychle stává krizí naděje a honbou za vnější mocí, za výhodami a majetkem."

"Když jsme přesvědčeni, že už jsme všechno pochopili, můžeme být velmi arogantní a příliš zaměření na cíl. Když víme, že jsme zdaleka ještě všechno nepochopili, zabýváme se mnohem víc tím, aby bylo naše chování prakticky vedené láskou."

(Lum)