Týden oslav 1150 let od úmrtí sv. Cyrila

19.02.2019

14.2. uběhlo 1150 let od smrti sv. Cyrila. Na tuto událost jsme se připravili a naplánovali několik bodů oslavy této události. Požádali jsme Nitranské biskupství o zapůjčení ostatků sv. Cyrila. Pan tajemník s panem biskupem byli vstřícní, a tak už 13.2. během mše svaté s kněžími Místeckého děkanátu byly ostatky v kostele přítomné. Ve čtvrtek pan farář popovídal dětem ve škole o životě sv. Cyrila a Metoděje a v pátek se děti 3. až 5. třídy byly podívat v kostele na ostatky sv. Cyrila.

V pátek odpoledne pak vyrazili poutníci na cestu na Velehrad. V 14:30 byla pouť zahájena požehnáním poutníkům. V sobotu odpoledne jsme se střídali na adoraci u ostatků sv. Cyrila. V neděli pak byla slavná mše svatá v 10 hodin. Na fojtství byl pro zájemce připraven chutný oběd a sešlo se nás přes 70 strávníků.

Od dvou hodin jsme se pak přesunuli na slavnostní požehnání, které vedl bývaly chlebovický farář Radovan Hradil. Ve tři hodiny odpoledne pak pokračoval program na fojtství. Nejdříve poutníci sdělili své dojmy z pěší pouti na Velehrad. Následně proběhla přednáška Dr. Parmy z Cyrilometodějské teologické fakulty v Olomouci na téma "Vývoj cyrilometodějské úcty v Českých zemích". Po ní jsme se už lehce naladili na příští rok, kdy oslavíme 700 let znovuobnovení osady Nemašchleb, dnešních Chlebovic. Příspěvek na téma "Z historie Chlebovic" připravil p. Bohumír Kolčárek. Pak už byla příležitost si povykládat např. i s dalším bývalým chlebovickým farářem otcem Martinem Kudlou. K tomu zahrál Vojta na harmoniku.

Fotky z celého týdne si můžete prohlédnout ZDE, fotky z pěší pouti ZDE.

(Lum)