Byli jsme při tom...

29.03.2022

V úterý 29.3. jsme se vydali na kontrolní den do varhanářské dílny Dlabal & Mettler, kde se vyrábí nové varhany pro náš kostel. Po zhruba hodině jízdy jsme dorazili do vesničky Bílsko na Olomoucku. Tady má varhanářská firma svoje sídlo. Po srdečném přivítání a bohatém občerstvení jsme se seznámili s nově navrhovaným technickým řešením umístění varhan na kůru a probrali další detaily související s výrobou a kompletací samotných varhan. Pánové Boris Mettler a Petr Dlabal nám společně s organologem ostravsko-opavské diecéze Jiřím Krátkým odpovídali velmi podrobně na všechny naše dotazy.

Po této části schůzky jsme se vydali na prohlídku celého dílenského areálu. Pro výrobu varhan se tady používají ty nejlepší suroviny počínaje dřevem, varhanářskou slitinou na výrobu kovových píšťal, kůží nebo filcovým materiálem. O výběr těchto materiálů se tady starají velmi důkladně, protože jakostní surovina pro výrobu jednotlivých části je základem kvalitního výsledku každého jejich díla. Firma Dlabal & Mettler má velmi dobré reference a ve svém oboru je opravdu špičkou. V našem blízkém okolí najdeme jejich kvalitní práci v provedené rekonstrukci příborských varhan v kostele sv. Valentina (září 2018).

Práce na varhanách zdárně pokračují a i přes složitou ekonomickou situaci na hospodářském trhu je reálné, že termín jejich instalace a zprovoznění v roce 2023 bude dodržen a my se budeme moci zaposlouchat do úchvatného zvuku tohoto královského nástroje. Zcela nepochybně to bude pro náš kostel sv. Cyrila a Metoděje vedle instalace jedinečných "ledových oken" další významný počin v jeho historii.

(Jon)