Zájezd do Wroclawi

15.12.2019

V sobotu 14. 12. 2019 se uskutečnil zájezd do Wroclawi s prohlídkou katedrály a návštěvou vyhlášených adventních trhů. Wroclaw (česky Vratislav) je 4. největší polské město s 640 tisíci obyvateli a zároveň jedno z nejstarších měst s bohatou historií.

Vyrazili jsme ráno v 6:15 a po cestě se stavili ve Velkých Hošticích pro otce Hradila, který ve Wroclawi studoval a dělal nám průvodce. V autobuse jsme se dozvěděli od paní Hrůzkové něco o tom, jak se v Polsku slaví Vánoce a od otce Hradila nějaké informace o Wroclawi a polské katolické církvi a teologických fakultách. S jednou delší zastávkou jsme dorazili na místo po jedenácté hodině. Jelikož času nebylo nazbyt, otec Hradil nasadil ostrý krok a vedl nás ke katedrále. Po cestě nám ukazoval a představoval okolní historické budovy - všechny patřící polské katolické církvi - od semináře a sídla arcibiskupa, přes sídlo katolického nakladatelství, ubytovny pro rodiče kněží, až po teologickou fakultu. V katedrále sv. Jana Křtitele, která je přes tisíc let stará, jsme se dozvěděli něco o její historii a v jakých slozích byly jednotlivé části vystavěny.

Po prohlídce katedrály jsme se přesunuli do centra města na Rynek, kde jsou každoroční adventní trhy. Na smluveném místě jsme si dali rozchod, s tím že se tam o půl čtvrté sejdeme a šli jsme do okolních restaurací na oběd a na prohlídku trhů a okolí. Bohužel nám ne úplně přálo počasí, jelikož začalo pršet a foukal vítr, a tak jsme se pak už těšili do vytopeného autobusu. Cesta zpět byla opět dlouhá, návrat byl až po deváté hodině večerní.

Ve fotogalerii si můžete prohlédnout fotky ze zájezdu, později bude doplněno i video.

(Lum)