Zájezd Farnosti Staříč do Valašských Klobouků a Horního Lidče

05.12.2022

V letošním adventu farnost Staříč společně s MO KDU-ČSL Staříč uspořádala zájezd do Valašských Klobouků na 29. ročník VALAŠSKÉHO MIKULAŠSKÉHO JARMEKU spojenou s návštěvou expozice: "Česko-slovenský mechanický Betlém Horní Lideč".

Zájem o tuto akci byl nadprůměrný. Účastnil se také náš pan farář, o. Petr Huvar. Mezi přihlášenými byli nejen důchodci, ale i rodiče a prarodiče s malými dětmi, kteří se museli vzdát domácího pohodlí, aby prožili se svými přáteli společnou radost a těšení se na Vánoce.

Na Jarmeku nás pobavilo několik družin čertů, ve stáncích se nám nabízelo mnoho výrobků z přírodních materiálů a keramiky, např. hrníčky, misky, výrobky ze dřeva, košíky a kočárky z proutí, precizně vyrobené betlémy ze dřeva i šustí. Nechyběla ani přírodní mýdla a oleje různých vůní. Pro tisíce návštěvníků byl připraven bohatý kulturní program i pohoštění. V Kulturáku nám hrály a tančily různé soubory, např. Mladosť, Vršatčiarik, Klobučánek, Klobučan, Kaňur aj. Kromě teplých nápojů, včetně několika druhů svařáků, jsme si mohli vybrat mezi valašskou kyselicou, gulášem nebo domácí klobásou. Někteří návštěvníci shlédli ukázku řemesel, např. vyřezávání ze dřeva, zhotovení sudů, paličkování, kutí koní aj. K dobré náladě nám přispělo ideální počasí, které v tomto období zimy není samozřejmostí.

Při návštěvě expozice Betlém Horní Lideč jsme mohli shlédnout kromě vyřezávaných dřevěných postaviček a architektur i působivý film "Znamení betléma". Betlém obsahuje mimo jiné také dřevořezby nejzajímavějších turistických míst Zlínského a Trenčínského kraje. Obdivovali jsme pohyblivé dřevěné postavičky, jejichž prostřednictvím ožívají stará řemesla a zvyky.

Poděkování patří panu Radku Ševčíkovi za poskytnutí komfortního zájezdového autobusu, také panu řidiči Zdeňku Novákovi za bezpečnou jízdu a trpělivost při čekání. Děkuji všem zúčastněným za ohleduplnost, zodpovědnost, samostatnost a sdílení společného programu.

Více informací získáte na www.jarmek.cz a na www.betlemhornilidec.cz, kde můžete přijet během celého roku.

Sepsala: Vlasta Kolčárková

Podívejte se na fotografie ze zájezdu:

Svatá rodina v Betlému Horní Lideč