Otevřené brány

14.05.2022

Využil jsem krásného sobotního počasí a vyrazil na výlet a za cíl jsem si dal od nás nepříliš vzdálené místo - obec Lešná. Chtěl jsem vidět krásný pozdně renesanční zámek s arkádovým nádvořím z počátku 17. století a hlavně jsem byl zvědavý na jeho  park. Zámek jsem si prošel jako první. Kdo jste tady ještě nebyli, vřele doporučuji. Jelikož jsem přijel brzy dopoledne, prošel jsem si prohlídkový okruh v minimalistické skupince s jedním manželským párem ze Slovenska. Prohlídka je komentovaná s průvodcem, trvá asi 40 minut a vstupné není nijak přehnané. Po prohlídce jsem plný očekávání zamířil do parku. Musím říct, že je opravdu nádherný. Jde o anglický přírodně krajinářský park. Vznikl pod vlivem dobového romantického cítění v polovině 19. století a když se jím procházíte, ten dojem určitě budete vnímat.

Na lavičce uprostřed nádherných stromů a keřů jsem si opravdu odpočinul. Všude ptačí zpěv, teplé sluníčko a plno jarních barev. Ani se mi z toho "ráje" nechtělo...

Když jsem se vracel na parkoviště, všiml jsem si přenosné cedule, která zvala k prohlídce místního kostela. Možná si vzpomenete, že v květnu roku 2019 jsem tady na stránkách psal o návštěvě kostelíku sv. Prokopa a Barbory v Kunčicích pod Ondřejníkem v rámci projektu "Otevřené chrámy". No a ve zlínském kraji mají podobnou akci, která se jmenuje "Otevřené brány". Ta stejně jako v našem kraji běží od neděle 1.5. Neváhal jsem a navštívil místní kostel sv. Michaela Archanděla, který je do projektu zapojen.

Zajímavou historii kostela tady rozepisovat nebudu. O té se můžete dočíst na stránkách projektu Otevřené brány, kde najdete seznam dalších kostelů, které nabízejí prohlídky. Mě se kostel velmi líbil a celý jsem si ho v klidu prošel. Hodně jsem byl zvědavý jak vypadají varhany. Asi víte proč. A tak jsem vystoupal taky na kůr, na který se chodí zvenku. Varhaník má ovládání přímo uprostřed kůru a za ním je ještě řada asi pěti lavic.

Když jsem si všechno řádně prohlédl, usadil jsem se do jedné z lavic naproti oltáře a s vděčností za ten nádherný den a zážitek tady prožil chvíli v tichém rozjímání.

(Jon)